رشد سریع اولین شرکت تولید کننده کامپیوتر کوانتومی

تاریخ : ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۳۵۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت دی‌ویو (D-Wave) اولین تولیدکننده کامپیوتر کوانتومی است. این شرکت اخیرا رشد قابل ملاحظه‌ای داشته که این رشد را مرهون سیاست‌های خود است.

با اختراع اولین کامپیوتر در سال 1946 فرصت‌های بیشماری پیش‌روی ما باز شد. اکنون نیز با ظهور و تجاری سازی اولین کامپیوتر کوانتومی، ما در سراشیبی یک تحول کامپیوتری دیگر هستیم. شرکت D-Wave، یک شرکت کانادایی است که گام‌های بزرگ در این زمینه برداشته است.
کانادا میزبان شرکتی است که به سرعت در حال رشد است به طوری که می‌تواند همانند نام‌های افسانه‌ای همچون IBM و اینتل رشد و ترقی کند. دنیل کیم تحلیل‌گر حوزه کامپیوترها می‌گوید:« D-Wave در سال 1999 به‌عنوان بخشی از دانشکده فیزیک دانشگاه بریتیش کلمبیا تاسیس شد و چیزی بیشتر از مخزن پیشگام مالکیت معنوی محاسبات کوانتومی نبود.»
دنیل کیم فکر می‌کند که مشتری‌های D-Wave در معرض دستیابی به مزیت‌های رقابتی بزرگی هستند زیرا آنها قادر به حل مشکلاتی بوده که کامپیوترهای متداول از عهده حل کردن آنها عاجز هستند. از جمله این مسایل می‌توان به توالی سنجی DNA، آنالیزهای مالی و هوش مصنوعی اشاره کرد.
کیم می‌گوید:« ما اکنون در سراشیبی یک انقلاب محاسباتی هستیم. قدرت پردازش به‌دلیل اختراعات و ابتکارات هوشمندانه که از خصوصیات منحصربفرد حوزه کوانتومی استفاده می‌کند، جهش بزرگی داشته است. ماشین‌های کوانتومی که چند دهه قبل تئوری آنها ارائه شده است، در نهایت برای اولین‌بار آماده استفاده شده‌اند. تصور کنید اگر ما می‌توانستیم به سال 1946 برگردیم، همان بصیرت در ارتباط با ENIAC، اولین کامپیوتر همه منظوره الکترونیکی را خواهیم داشت. پیشگامان ENIAC یک صنعت جدید را ایجاد کردند و امکانات و احتمالات غیرقابل تصوری را به روی ما باز کردند. امروزه چنین فرصت‌هایی با سیستم‌های D-Wave در اختیار ما قرار گرفته است. شرکت D-Wave اولین شرکت محاسبات کوانتومی در جهان است و بیانگر منحصربفردترین شرکتی است که تا کنون در حرفه ما مشاهده شده است.
کیم می‌گوید:« شرکت D-Wave بواسطه روشی که برای تجاری‌سازی انتخاب کرده از دیگر شرکت‌ها متمایز است. راه حل D-Wave، هم ساده و هم زیرکانه بود که دو محدودیت بزرگ آن را (یعنی زمان و پول) حل کرد. این شرکت با استفاده از همکاری با متخصصان پیشرو موفق به دست‌یابی به دانش کامپیوتر کوانتومی تجمعی شدند که در نهایت به هدف نهایی آنها یعنی تجاری‌سازی یک کامپیوتر کوانتومی در مدت زمان کوتاه کمک می‌کنند. شرکت D-Wave این راهبرد را از طریق همکاری با مراکز آکادمی و آزمایشگاه‌های ملی با یک پروپوزال تشخیص داد: سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش منجر به حل مشکلات فیزیک کوانتومی اساسی می‌شود و در عوض D-Wave مالک یا دارای حقوق اجرایی همه مالکیت معنوی (IP) تحقیقات وابسته است.»
کیم برای این ادعا لیستی از مشتریان D-Wave را اشاره می‌کند که شامل آزمایشگاه Los Aamos، Lockheed Martin، QuAIL و NASA است.

منبع : http://www.cantechletter.com/2016/04/d-wave-systems-disruptive-company-ever-seen-says-paradigm/

نظر شما