رونمایی از دو کامپیوتر که با ساز وکار شبیه به مغز انسان کار می‌کنند

تاریخ : ۱۸ فروردین ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۳۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اتحادیه اروپا دو کامپیوتر مبتنی بر محاسبات نرومورفیک ساخته است. این دو کامپیوتر از طریق یک برنامه اینترنتی رونمایی خواهد شد. پتانسیل‌ها‌، کاربردها و مکانیسم این دو کامپیوتر در این برنامه تشریح خواهد شد.

محاسبات نرومورفیک به فناوری گفته می‌شود که در آن برای محاسبه از پردازش مغز انسان الهام گرفته می‌شود. مغز انسان تنها با مصرف 20 وات انرژی، کار یک ابرکامپیوتر با مصرف چند مگاوات را انجام می‌دهد. تنها مصرف انرژی نیست که موجب اختلاف میان کامپیوترها و مغز شده‌است بلکه نوع پردازش نیز بسیار متفاوت است. به همین دلیل هنوز محاسبات نرومورفیک به صورت عملی پیاده‌سازی نشده‌است.
filereader.php?p1=main_bd9849b1fcc5fe3de
BrainScaleS سیستمی است که توسط موسسه فیزیک کیرشوف در دانشگاه هایدلبرگ ایجاد شده‌است که اساس ساخت آن محاسبات نرومورفیک است. مشابه این سیستم در دانشگاه منچستر ساخته شده که نام SpiNNaker روی آن گذاشته شده‌است.
این دو کامپیوتر را می‌توان گام‌های موثر اروپا در مسیر ساخت محاسبات نرومورفیک دانست. هر دوی این سیستم‌ها را می‌توان بخشی از پروژه مغز انسان در اروپا دانست که حمایت مالی آن توسط کمیسیون اروپا انجام شده‌است. این رونمایی اینترنتی به صورت زنده انجام می‌شود تا درباره معماری هر دو سیستم، راهبردها و کاربردهای آنها توضیحاتی ارائه کنند.
این دو سیستم از دو راهبرد مختلف ساخته شده‌اند. در یکی از سیستم‌ها (برین اسکیلز) از مدارهای آنالوگ رایج استفاده شده‌است؛ مدارهای آنالوگ می‌توانند بسیار سریع، کم مصرف و کارا باشند. اما در دیگری (اسپین‌ناکر) از هسته دیجیتالی استفاده شده‌است.
در برین اسکیلز، ویفر 20 سانتیمتری مورد استفاده قرار گرفته ‌است که حاوی 384 تراشه و 128 هزار سیناپس است. در مجموع 200 هزار نرون و 49 میلیون سیناپس در هر ویفر وجود دارد. این سیستم بسیار سریع بوده به طوری که عملکرد بهتری نسبت به سیستم‌های زیستی دارد.
یکی از مزیت‌های اصلی این دو سیستم آن است که نیاز به برنامه‌دهی به آنها نیست. در واقع آنها می‌توانند برخلاف کامپیوترهای رایج فعالیت‌های مختلف را یاد بگیرند.
در این دو سیستم بیش از یک میلیون هسته وجود دارد و در هر هسته یک هزار نرون وجود دارد. در سیستم اسپین‌ناکر یک میلیارد نرون وجود دارد. مغز انسان بیش از 85 میلیارد نرون دارد.

منبع : http://www.hpcwire.com/2016/03/21/lacking-breakthrough-neuromorphic-computing-steadily-advance/

نظر شما