روش‌های تولید سلول‌های بنیادی ایمن هستند

تاریخ : ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۳۲۰۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌ها روز به روز در حال گسترش است. استفاده از این سلول‌ها توجهات و نگرانی‌های محققان را در پی داشته است که آیا این سلول‌ها مستعد ایجاد جهش‌های منجر به سرطان هستند یا خیر؟ دانشمندان به تازگی در یک مطالعه نشان دادند که جواب این سوال منفی است.

مطالعه انجام شده توسط دانشمندان موسسه تحقیقاتی اسکریپ (TSRI) وموسسه کریگ ونتر (JCVI) نشان می‌دهد که عمل تولید سلول‌های بنیادی برای استفاده کلینیکی غیرممکن است منجر به جهش‌های عامل سرطان در بیماران شود. نتایج این تحقیق که در Nature Communications چاپ شده است، مرحله مهمی در ارزیابی ایمنی و امنیت بیمار در زمینه درمان‌ از طریق سلول‌های بنیادی است که به سرعت در حال گسترش هستند.
این مطالعه جدید بر روی امنیت استفاده از سلول‌های بنیادی تحریک‌شده (iPSCs) در بیماران انسانی متمرکز است. به‌دلیل اینکه iPSCs می‌توانند به هر نوع از سلول‌ها در بدن تبدیل شوند، برای درمان صدمات ناشی از جراحت‌ها یا بیماری‌هایی همچون پارکینسون و تصلب بافت‌ها می‌توانند بسیار مفید باشند.
لورینگ استاد زیست‌عصب‌شناسی در TSRI و یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید:« هدف ما فهمیدن این موضوع بود که آیا برنامه‌ریزی مجدد سلول‌ها، باعث مستعد شدن سلول‌ها به جهش‌ها می‌شوند؟ جواب البته منفی است.»
شورک استاد و مدیر بخش زیست‌شناسی انسانی در JCVI و نویسنده دیگر مقاله می‌گوید: « ایمنی بیماران در درجه اول اهمیت قرار دارد و مطالعه ما یکی از اولین تحقیقات انجام شده درباره موضوع ایمنی درمورد استراتژی‌های جایگذاری سلول‌های iPSC است.»
برای ساخت یک iPSC دانشمندان باید یک سلول بالغ همچون یک سلول پوستی را برای بیان یک مجموعه مختلف از ژنوم‌ها، دوباره برنامه‌ریزی کنند. محققان این کار را از طریق ویروس‌ها به عنوان حامل‌ یا از طریق مولکول‌هایی که RNAهای پیام‌بر(mRNAs) نامیده می‌شوند، انجام می‌دهند.
محققان به هر سه روش متداول و معروف تولید iPSC توجه کردند و پتانسیل هر کدام از این روش‌ها را در فعال‌سازی جهش‌های منجر به سرطان ارزیابی کردند. در حالیکه محققان به برخی از تغییرات در iPSCs اشاره نمودند، ولی هیچ‌کدام از روش‌ها منجر به جهش‌های قابل ملاحظه نشدند. محققان آزمایشات را دوبار تکرار کردند و متوجه شدند که در استفاده از این سلول‌ها، هیچ‌گونه خطر قابل توجهی وجود ندارد. لورینگ می‌گوید:« روش‌هایی که ما برای ساخت سلول‌های بنیادی استفاده می‌کنیم، ایمن هستند.»
محققان هشدار می‌دهند که گرچه iPSCs در طول برنامه‌ریزی مجدد منجر به جهش‌های عامل سرطان نمی‌شوند، اما جهش‌های بالقوه خطرناک می‌توانند بعدها به عنوان تکثیر iPSCs در محیط‌های کشت آزمایشگاهی متراکم شوند. دانشمندان باید سلول‌های خود را برای شناسایی این جهش‌ها قبل از استفاده از این سلول‌ها در درمان، بررسی و آنالیز کنند.
لورینگ می‌گوید:« لازم است تا در جهت گسترش و توسعه این سلول‌ها برای کاربردهای بالینی حرکت کنیم. کنترل کیفیتی که ما آنرا پیشنهاد می‌دهیم، استفاده از روش‌های ژنومی برای بررسی کامل خصوصیات سلول‌ها قبل از استفاده کردن از آنها در بیماران است.»
موسسه TSRI یکی از بزرگترین سازمان‌های مستقل در زمینه علوم زیست‌پزشکی است. این موسسه بین‌المللی به دلیل همکاری‌ها در زمینه علوم و سلامتی و نقش آن در تصویب فونداسیون برای درمان‌های جدید سرطان، هموفیلی، روماتیسم و دیگر بیماری‌ها شناخته شده است.

منبع : http://newswise.com/articles/view/648331/

نظر شما