تولید نانوالکترود برای ساخت حسگر و تراشه

تاریخ : ۱۰ اسفند ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۵۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان سوئدی روشی برای تولید انبوه نانوالکترود ارائه کردند. این روش می‌تواند برای ساخت نانوزیست‌حسگرها به کار رود. همچنین ابزارهای مورد استفاده در نانوالکترونیک از این فناوری بهره‌مند خواهد شد.

نسل جدد ادوات الکترونیکی و ابزارهای پزشکی به زودی مجهز به نانوالکترود می‌شوند. محققان سوئدی موسسه رویال KTH روشی برای تولید انبوه الکترودهایی با فواصل نانومتری ارائه کردند. در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند نشان دادند که چگونه فاصله میان دو نوک الکترود تنها چند نانومتر از هم فاصله دارد.
والنتین دوبوس از محققان این پروژه می‌گوید: « در صورت استفاده از نیترید تیتانیم می‌توان روش را بهبود داد تا نانوشکاف در یک ماده رسانا ایجاد شود. با این روش ما دیگر نیاز به استفاده از الگودهی نداریم و ماده به صورت مستقیم تبدیل به نانوشکاف می‌شود. تنها چیزی که ما نیاز داریم این است که یک الگو در بخشی که قرار است نانوالکترود ساخته شود، ایجاد کنیم. از انجایی که این الگو بزرگتر از نانوالکترود است بنابراین ساخت آن ساده خواهد بود. این روش را می‌توان برای تولید انبوه نانوالکترود مورد استفاده قرار داد.»
filereader.php?p1=main_59b514174bffe4ae4
این اولین باری است که ایجاد شکاف روی نانوسیم برای تولید نانوالکترود به صورت از پیش تعیین شده و دقیق قابل انجام است. محققان می‌توانند نانوالکترودهایی از 100 تا 2 نانومتر تولید کنند.
از این نانوشکاف‌ها می‌توان برای مطالعه مولکول‌ها و خواص الکتریکی و برهمکنش آنها با نور استفاده کرد. دوبوس می‌گوید: « توانایی ایجاد نانوشکاف با قابلیت تکرارپذیری، می‌تواند تحقیقات بنیادین در بخش شناسایی مولکولی، پلاسمونیک و نانوالکترونیک را تسهیل کند.»
از نانوشکاف‌ می‌توان در پردازشگرها استفاده کرد و با این کار مسیر تولید زیست‌حسگرها را هموار نمود. در ادوات پزشکی، نانوشکاف‌ها می‌توانند به شناسایی مولکول‌ها کمک شایانی کنند. تابش نور به یک شکاف می‌تواند امواج الکترومغناطیس را تقویت کرده و به تولید سیگنال‌های منفرد از مولکول‌های نشانگر بیماری کمک کند. حضور یک مولکول ویژه در شکاف پراش نور از شکاف را تغییر داده و برای شناسایی یک مولکول از آن می‌توان استفاده کرد.
با استفاده از نانوشکاف‌ها می‌توان پردازشگرها را کوچکتر و سریع‌تر ساخت و کارایی انرژی را در انها بهبود داد. از نانوشکاف‌ها می‌توان برای ساخت زیست‌حسگر برای توالی‌سنجی DNA استفاده کرد.

منبع : www.ecnmag.com/news/2016/02/new-method-may-mean-big-boost-nanoelectronics

نظر شما