هوش مصنوعی در خدمت تعمیر و نگهداری تجهیزات

تاریخ : ۰۶ اسفند ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۲۰۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از یک نرم‌افزاری که مجهز به هوش مصنوعی است موفق شدند اشکلات فنی موجود در دستگاه‌ها را پیدا کنند. این روش با هزینه کم می‌تواند نیازهای تعمیراتی دستگاه‌ها را مشخص کرده و هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش دهد.

محققان دانشگاه آلاباما موفق شدند با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی با دقت بالایی سلامت سیستم‌های مکانیکی را بررسی کنند.
تگزیرا از محققان این پروژه می‌گوید: « توانایی استخراج اطلاعات قابل استفاده از نوسانات مکانیکی می‌تواند به صاحبان کسب و کار کمک کند تا ارزیابی‌های خود را روی سیستم‌های مورد نظر در درازمدت انجام داده و هزینه کمتری برای تعمیر و نگهداری پرداخت کنند. در این پروژه ما نرم‌افزاری ارائه می‌کنیم که قادر است به این افراد کمک کند.»
محققان این پروژه با استفاده از این نرم‌افزار موفق شدند با دقت بالای 90 درصد حجم عظیمی از اطلاعات دسته‌بندی نشده را بررسی کنند.
محققان این پروژه معتقداند که این فناوری در مراحل اولیه تست خود است. آنها در حال بررسی علمکرد آن هستند. در صورتی که نتایج تست‌ها مثبت باشد هم بخش دفاعی و هم شرکت‌های خصوصی می‌توانند از این سیستم بهره‌مند شوند.
این نرم‌افزار لرزش‌های بسیار کم را در ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف بررسی کرده و درصورت خستگی یا آسیب آن را مشخص می‌کند. همچنین این ابزار می‌تواند نیازهای آتی تعمیر و نگهداری در دستگاه را به مخاطب اعلام کند.
هر ابزاری از لرزش و تکان‌هایی برخوردار است که این لرزش‌ها در حالت عادی و معیوب با هم متفاوت هستند. اگر بتوان لرزش‌های غیرمعمول را زود شناسایی کرد، می‌توان از بروز مشکل در دستگاه جلوگیری کرد. با این کار در پول و انرژی صرفه‌جویی می‌شود.
مشکل اصلی در این روش آن است که تشخیص نویز و صداهای محیط از صدایی که مربوط به کارکرد غلط دستگاه است، کاری دشوار بوده و همانند یافتن یک سوزن در انبار کاه است. این هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از الگوریتم ویژه‌ای که دارد نویزها را از روی فرکانس‌های آنها تشخیص دهد و سیگنال‌های اصلی را شناسایی کند.

منبع : https://www.sciencedaily.com/releases/2016/02/160202091232.htm

نظر شما