روشی برای تولید انبوه نانوالکترود

تاریخ : ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۷۳۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران سوئدی روشی برای تولید نانوالکترودهایی با شکاف نانومقیاس ارائه کردند. این روش امکان تولید انبوه این ساختارها را فراهم می‌سازد. از این نانوشکاف‌ها می‌توان برای بررسی بیماری، توالی‌سنجی DNA و ساخت نانوزیست حسگر استفاده کرد.

محققان سوئدی موسسه سلطنتی KTH روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان نانوالکترودهایی که نوک آنها فاصله نانومتری از هم دارند را به تولید انبوه رساند. فاصله نوک دو الکترود که روبروی هم قرار دارند در حد چند اتم است.
والنتین دوبویس از مرکز نانوسیستم این موسسه می‌گوید: «این روش جدید می‌تواند شکاف‌های تشکیل شده در مواد رسانا نظیر نیترید تیتانیوم را بهبود دهد. این روش نیاز به الگودهی نداشته و می‌توان به سادگی به ملزومات از پیش تعیین شده رسید. تنها چیزی که ما لازم داریم این است که یک الگو در اطراف بخشی که قرار است شکاف در آنجا تشکیل شود ایجاد شود. از آنجایی که این الگوها از خود شکاف بزرگتر است، بنابراین تولید آن چندان دشوار نیست.»
این اولین باری است که روشی برای تولید دقیق نانوالکترود ارائه شده‌است به طوری که می‌توان پارامترهای نانوالکترود را از پیش تعیین کرد. این امکان وجود دارد که ابعاد نانوالکترود را از 100 تا 2 نانومتر تغییر داد.
از این شکاف نانومتری می‌توان برای مطالعه خواص مولکول‌های منفرد استفاده کرد و همچنین امکان بررسی برهم‌کنش میان نور با این مولکول‌ها وجود دارد.
دوبویس می‌افزاید: « امکان تولید نانوشکاف با دقت و صحت بالا برای حوزه‌های مختلفی نظیر شناسایی مولکولی، نانوالکترونیک و پلاسمونیک بسیار مهم است.»
از این نانوشکاف‌ها می‌توان برای ساخت نوع جدیدی از میکروپردازشگرها استفاده کرد. در پزشکی این نانوشکاف‌ها می‌توانند برای تشخیص مولکول‌های بیماری‌زا مورد استفاده قرار گیرند. با تابش پرتو به این شکاف می‌توان امواج الکترومغناطیس را درون این شکاف تقویت کرده و با این کار سیگنال‌های منفرد زیست مولکول‌ها را شناسایی کرد. وجود هر نشانگر بیماری می‌تواند روی این سیگنال‌ها تاثیرگذار شود.
همچنین از این شکاف‌ها می‌توان در بهبود کارایی ادوات الکترونیکی و ظرفیت حافظه‌ها استفاده کرد. این نانوشکاف‌ها برای توالی‌سنجی DNA و ساخت نانوزیست‌حسگر مناسب هستند.

منبع : http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=34326

نظر شما