ساخت ابزاری که با کمک صوت، سلول‌ها را جابه‌جا می‌کند

تاریخ : ۱۰ دی ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۶۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان در حال ساخت ابزاری جهت دستکاری ذرات ریز با استفاده از امواج فشار هستند. این گروه قادر است با استفاده از امواج صوتی سطحی ایستاده، انبرک‌های صوتی چند لایه با قابلیت استفاده مجدد را بسازد.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا (Penn state) در حال استفاده از لیتوگرافی، پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان – پی‌دی‌ام‌اس(polydimethylsiloxane- PDMS) و شیشه برای ساخت ادواتی جهت دستکاری ذرات در ابعاد میکرومتر با استفاده از امواج فشار هستند. به عنوان مثالی از کاربردهای آنها، این ادوات می‌توانند برای دستکاری سلول‌های منفرد و تجمیع آنها در الگوهای مشخص برای آزمایش‌های دارویی موثرتر استفاده شوند. این پژوهش که توسط پروفسور تونی هوانگ و گروه تحقیقاتی وی انجام شده است، در مجله Lab on Chip منتشر شده است.
در مقاله مذکور محققان جزئیات روش ساخت و کارکردهای این ادوات را توضیح داده‌اند. این گروه موفق شدند با استفاده از امواج صوتی سطحی ایستاده که به یک لایه ساخته‌شده از پی‌دی‌ام‌اس-شیشه ارسال می‌شود، انبرک‌های صوتی چند لایه قابل استفاده مجدد را بسازد. لایه دیگر این ادوات ماده پیزوالکتریک لیتیوم نیوبات می‌باشد که توسط مبدل‌های دیجیتالی موازی شده‌ای که با لایه نازکی از ژل به پی‌دی‌ام‌اس- شیشه جفت شده است، پوشانده می‌شود. زمانی که امواج ایستاده از طریق زیرلایه پیزوالکتریک فرستاده می‌شوند، میان مبدل‌ها، گره‌های فشار تشکیل می‌شود که امواج را به لایه ادوات میکروسیال ارسال می‌کند. بسته به چگونگی دستکاری امواج ایستاده توسط کاربر جهت رسیدن به گره‌های جابجایی ویژه، سلول‌ها یا ذراتی که نیازمند حرکت هستند، می‌توانند به پیکربندی‌های متنوع و مختلفی تبدیل شوند.
در نمایش‌های قبلی این ادوات، پژوهشگران کانال میکروسیال را به صورت دائمی به زیرلایه متصل کرده بودند و امواج ماوراء صوت مستقیما به سیال انتقال داده می‌شد. با تغییرات جدید این ادوات مناسب‌تر شده‌اند، و به مرحله تجاری‌سازی نزدیک شده‌اند. دکتر هانگ باور دارد که بخش‌های در دسترس ادوات به قیمتی حدود 25 سنت برای هر قطعه قابل ساخت هستند و هزینه قسمت‌های الکترونیکی به همراه لایه مغناطیسی که قابل استفاده مجدد هستند، در حد چند دلار خواهد بود.

منبع : http://www.medgadget.com/2015/12/disposable-acoustic-tweezers-micromanipulation.html

نظر شما