چاپ سه‌بعدی عروق خونی مصنوعی

تاریخ : ۱۹ آذر ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۳۵۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پیشرفت در ساخت اعضای بزرگ بدن انسان به کندی صورت می‌گیرد، زیرا عمدتاً بافت‌ها برای زنده ماندن به تغذیه نیاز دارند و لازم است رگ‌های خونی مواد غذایی لازم را به آنها برسانند. ترویج فناوری چاپ سه‌بعدی در علوم مرتبط با پزشکی در مراکز علمی، ساخت شبکه رگ‌ها را که کار سخت و دشواری بود؛ امکان‌پذیر ساخته‌است.

در حال حاضر یک تیم تحقیقاتی از بیمارستان زنان بریگهام به سرپرستی دکتر علی خادم‌حسینی(دارای مدرک دکترای مهندسی پزشکی، مدیر مرکز تحقیقات نوآوری این بیمارستان) موفق شده‌اند با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی، اولین نمونه رگ‌های خونی را بسازند.
دکتر خادم‌حسینی در رابطه با این پروژه می‌گوید: « محققان و مهندسان فعال در این زمینه تاکنون موفق شده‌اند برخی از بافت‌ها و اندام‌های حیاتی بدن انسان مانند قلب، کبد و ریه را با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی به طور مصنوعی بسازند. اما ساخت رگ‌های خونی مصنوعی، همواره چالشی بزرگ پیش پای علم مهندسی بافت بوده است.»
وی افزود: «محققان این مرکز موفق شدند با استفاده از روشی کاملا نو رگ‌هایی از جنس هیدروژل بسازند. آن‌ها توانستند روش‌های ابداعی خود را به گونه‌ای بهینه کنند که بتوانند با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی، اندام و بافت‌های مصنوعی انسان را تولید کنند.»
خادم‌حسینی در ادامه اظهار داشت: «در این روش، محققان با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی زیستی موفق شدند رشته‌هایی از جنس آگاروز(یک پلی ساکارید) بسازند. این رشته‌ها در اصل نقش قالب و تونل‌هایی را ایفا می‌کنند که خون و مواد غذایی قرار است از درون آنها عبور ‌کند. پس از آن‌ که رشته‌های آگاروزی به طور دقیق و مطابق با الگو تولید شد، لایه‌ای از هیدروژل که ابتدا به صورت مایع است، روی این رشته‌ها را می‌پوشاند و پس از خنک شدن و سفت شدن هیدروژل، به آرامی رشته‌های آگاروز را از درون ژل خارج می‌کنند و به این ترتیب، رگ‌های خونی مصنوعی ایجاد می‌شود.»
با استفاده از چنین روش‌هایی می‌توان امیدوار بود که در آینده، فناوری چاپ سه‌بعدی برای توسعه بافت‌های پیوندی متناسب با نیاز هر بیمار به کار گرفته شود.

منبع : http://www.nanowerk.com/news2/gadget/newsid=35818.php

نظر شما