معکوس‌سازی روند پیری با کمک تغییرات ژنتیکی

تاریخ : ۲۸ آبان ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۲۴۰۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت آمریکایی قصد دارد با اجرای یک ژن درمانی خاص، تغییراتی ژنتیکی مانند افزایش جرم عضلات و معکوس‌سازی پیری را در بدن بیماران ایجاد نماید.

لیز پاریش ، مدیرعامل استارت آپ بیوویوا (BioViva) اعلام داشت که در ماه گذشته در کشور کلمبیا (Colombia) تحت ژن درمانی قرار گرفته‌است. طبق گفته پاریش، ژن درمانی، اولین قدم در یک برنامه بلند مدت برای توسعه روش‌های درمانی مربوط به بیماری‌های سنین پیری مانند فراموشی و ضعف عضلانی است.
بیوویوا در نظر دارد مجموعه‌ای از روش‌های درمانی را توسعه بخشد. هر کدام از این روش‌ها عوارض مختلف پیری و بیماری‌های همراه را درمان نموده و زندگی سالم‌تر و طولانی‌تری را به دنبال خواهد داشت. پاریش، که همچنین موسس شرکت سرمایه‌گذاری بیوتروو (BioTrove Investments) است، تمایل دارد تغییراتی در استاندارد بیماری‌ها به وجود آورد. او همچنین قصد دارد نگرش مردم نسبت به پیری و نحوه برخورد با این مقوله را تغییر دهد.
پاریش می‌گوید که متخصصان به او فولیستاتین ژنی (gene follistatin) تزریق نموده‌اند – تزریق این ماده به حیوانات باعث افزایش جرم عضله می‌شود− متخصصان همچنین مقدار معینی از یک ویروس حاوی مواد ژنتیکی را به صورت وریدی به بدن پاریش تزریق نمودند تا تلومراز (telomerase) تولید کند. تلومراز پروتئینی است که تلومرز (telomeres) می‌سازد. تلومرز نیز بخشی از کروموزوم هاست که از آن با عنوان "ساعت پیری" یاد می‌شود. پاریش در اِی‌اِم‌اِی ردیت (Reddit AMA، ردیت یک وب‌گاه برای جمع‌آوری اخبار اجتماعی است که در آن کاربرانِ ثبت‌نامی قادرند اخبار را در قالب لینک یا متن ارسال کنند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند - مترجم) به اثربخشی درمان و انرژی زیاد خود اشاره می‌کند.
مقاله مرور فناوری اِم‌آی‌تی (MIT Technology Review) اشاره نموده است که درمان پاریش ممکن است آغاز کننده دوره‌ای باشد که در آن، مردم بهبودهای ژنتیکی را نه تنها برای درمان بیماری، بلکه برای معکوس‌سازی روند پیری دریافت می‌کنند.
با این وجود، به نظر می‌رسد که پاریش تنها می‌توانست روند درمانی را در خارج از کشورش و بدون دخالت قوانین سنگین ایالات متحده آمریکا انجام دهد. در نتیجه درمان پاریش به نوعی آغازگر صنعت گردشگری ژن درمانی است. این صنعت، نوعی از گردشگری درمانی است که به علت در دسترس نبودن درمان‌های ژنتیکی پیشرفته (که در درون کشور ممنوع است)، مورد توجه قرار می‌گیرد، نه به علت درمان‌های مقرون به صرفه‌تر خارج از کشور.
مقاله مرور فناوری اِم‌آی‌تی اینگونه اشاره می‌کند: «آماده‌سازی ژن درمانی که در آن یک ویروس، دی‌اِن‌اِی را به درون سلول‌های انسانی انتقال می‌دهد، می‌تواند خطرناک باشد. اما این فناوری در دهه گذشته به قدری رشد کرده که حتی یک شرکت کوچک نیز قادر به انجام این روش است.»
معمولا مقامات رسمی نگرش مثبتی نسبت به قدرت بیشتر و خودمختاری بیمار ندارند. مردم از پاریش برای این که ژن درمانی را بر روی خود آغاز نموده به نیکی یاد می‌کنند. این حرکت وی همانند کار لویی پاستور است.
پاریش در ردیت اینگونه می‌گوید: «من خوشحال هستم که بیمار آزمایشی این روش درمانی هستم. این روش برای تمامی دنیا از جمله کودکان و سالمندان بیمار سودمند است.» او افزوده است که بیو ویوا قصد دارد این روش‌های درمانی را به افرادی که به آن نیاز دارند ارائه دهد.

منبع : https://hacked.com/biotech-ceo-undergoes-gene-hacking-reverse-aging/

نظر شما