ارائه راهکاری برای بهبود مهندسی سلولی

تاریخ : ۰۶ آبان ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۸۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

مهندسان زیستی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو موفق شدند به مجموعه‌ای از شرایط مورد نیاز برای زندگی سلول‌های باکتریایی دست یابند که این شرایط برای زنده ماندن باکتری ضروری است. آنها بسته‌ای از ژن‌ها را که برای حداقل فعالیت یک باکتری است را شناسایی کردند. نتایج این پروژه می‌تواند به مهندسان در طراحی و مهندسی سلول یا باکتری کمک شایانی کند.‌

در یک مطالعه جدید، مهندسان زیستی دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو موفق شدند به مجموعه‌ای از شرایط مورد نیاز برای زندگی سلول‌های باکتریایی دست یابند. محققان می‌گویند که دسترسی به حداقل شرایط بقای سلول‌های باکتریایی منجر به رویکردی نوین در مهندسی سلولی خواهد شد. نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای با عنوان "Systems biology definition of the core proteome of metabolism and expression is consistent with high-throughput data در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده‌است.
برنارد پالسون از محققان این پروژه می‌گوید: « وجود دسته‌ای از ژن‌ها، حداقل ویژگی‌های مشترک میان میکروب‌ها است که آن‌ها را قادر به زندگی و انجام برخی فعالیت‌ها می‌سازد. اگر این مجموعه‌ی ژن‌ها وجود نداشته باشد، سلول‌ها از کار می‌افتند و یا دیگر زنده نخواهند ماند.»
به گفته محققان، این یافته‌ها می‌تواند راه‌های جدیدی را در کاربرد مهندسی سلول‌ها باز کند. نمونه‌ای از این کاربردها، مهندسی ژنتیک میکروب‌ها است که با افزودن مواد شیمیایی به آن‌ها انجام می‌شود. این فرایند معمولاً با تغییر ساختار ژنتیکی یک سلول رخ می‌دهد. ولی رویکرد جدید بر مبنای ایجاد مجموعه‌ای از ژن‌ها و اضافه کردن وظایف جدید برای سلول‌ها استوار است. لورنس یانگ، محقق پسا دکترای گروه تحقیقاتی پالسون، می‌گوید: «با تعریف مجموعه‌ی مورد نیاز ژن‌ها، قادر خواهیم بود تولید محصولات مورد نظرمان را بهینه کنیم، بدون این که سلامت سلول در معرض خطر قرار بگیرد.»
پالئوم به مجموعه‌ای از ژن‌ها و کارکردهای سلولی گفته می‌شود. پائوم‌ها شامل ژن‌های اجدادی و پروتیین‌هایی هستند که اساس ادامه‌ی زندگی را برای سلول‌های میکروبی فراهم می‌آورد. پالسون می‌افزاید: «راهبردهای دیگری نیز برای تعریق پالئوم مورد بررسی قرار گرفته است که در آنها توالی ژن‌ها با هم مقایسه شده و ژن‌های شبیه هم شناسایی شده‌است. ولی این تعریف، فقط ژنوم حداقل را در بر می‌گیرد. تعریف ما از پالئوم، بسیار جامع‌تر است. تعریف ما مبتنی بر سیستم‌های زیست شناسی است که نه تنها حداقل مجموعه‌ی ژن‌ها، بلکه حداقل مجموعه‌ی توابع، واکنش‌ها و فرآیندهای مورد نیاز برای ساخت یک سلول را در بر می‌گیرد.» روش این تیم تحقیقاتی در تعریف پالئوم بر مبنای یک مدل محاسباتی در مقیاس ژنوم بوده که برای رشد سلولی باکتری ایکولای مورد استفاده قرار گرفته است. محققان، این مدل را برای در نظر گرفتن کلیه فرآیندهای متابولیسمی و حالات ژن‌ها در سلول به کار می‌برند. با استفاده از این مدل، پژوهشگران موفق به شبیه‌سازی رشد زنجیره‌ای از ایکولای در 333 محیط مختلف رشد شدند. در هر یک از این شرایط رشد، منبع تغذیه اصلی محیط (کربن، نیتروژن، فسفر و یا گوگرد) با دیگری متفاوت بود. این تیم تحقیقاتی مجموعه‌ای از ژن‌ها را مورد بررسی قرار دادند که به طور مداوم در تمام محیط‌های مختلف رشد بروز می‌کنند و با استفاده از این مجموعه، مفهوم پالئوم را ارائه نمودند. در مجموع، این تیم تحقیقاتی قادر به شناسایی 356 ژن شدند که در تمام این شبیه‌سازی‌ها مشترک بودند.
یانگ می‌گوید: «تعریف ما از پالئوم، نه تنها در این پروژه، بلکه در نژاد دیگری از ایکولای و سه میکروارگانیسم دیگر، به‌عنوان نماینده‌ای از عملکرد سلولی تلقی شد. امیدوار هستیم که این پالئوم به‌عنوان ابزاری برای نسل جدید مدل‌های سایر ارگانیسم‌ها در مقیاس ژنوم مورد استفاده قرار بگیرد.»
پالسون می‌گوید: «ما نشان می‌دهیم که چگونه مجموعه‌ای بزرگ از داده‌ها با یک‌دیگر ادغام شده و تجزیه و تحلیل آن‌ها منجر به تولید علم می‌شود. در این مورد، مجموعه‌ای بزرگ از اطلاعات تجربی با یک‌دیگر ادغام شده و مدلی محاسباتی را به وجود آوردند.»

منبع : http://www.nanowerk.com/news2/biotech/newsid=41026.php

نظر شما