گامی دیگر در مسیر ساخت DNA مصنوعی

تاریخ : ۲۳ مهر ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۲۶۵۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان انگلیسی با معرفی سیستمی به نام BASIC، گام مهمی در ساخت سریع و دقیق DNA مصنوعی برداشته اند. این سیستم می‌تواند با تولید انبوه DNA نقش قابل ملاحظه‌ای در استفاده‌های صنعتی داشته باشد. این روش جدید منجر به پیشرفت‌های بزرگ‌تری در زمینه‌های پژوهشی خواهد شد و راهی برای طراحی و تولید خودکار DNA مصنوعی به صنعت ارائه خواهد کرد.

محققین دانشگاه سلطنتی لندن (Imperial College London) روشی تازه برای ساخت DNA مصنوعی ابداع کردند که نسبت به روش‌های موجود، سریع‌تر، دقیق‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر است. سیستم جدید که BASIC نام دارد تحولی در حوزه‌ی زیست شناسی ترکیبی به حساب می‌آید. با BASIC موجوداتی طراحی می‌شوند که قادر به تولید محصولاتی چون دارو‌ها، انرژی، مواد غذایی و مواد شیمیایی هستند. دانشمندان به منظور مهندسی موجودات زنده‌ی جدید، ژن‌های مصنوعی را از تک‌مولکول‌ها سنتر کرده و سپس آن‌ها را در کنار هم قرار داده تا ساختارهای ژنتیکی بزرگی ایجاد کنند. وقتی این ساختارها درون سلول قرار می‌گیرند محصول مورد‌نظر را تولید می‌کنند. تلاش‌های متعددی در جهت استاندار‌سازی فرآیند طراحی و هم‌گذاری صورت‌گرفته است، اما تا کنون هیچ‌یک کاملا موفق نبوده اند. BASIC با تلفیق ویژگی‌های مختلف رایج‌ترین روش‌ها و غلبه بر محدودیت‌های آنها، سیستمی سریع، انعطاف‌پذیر و دقیق ایجاد کرده است. روش جدید منجر به پیشرفت‌های بزرگ‌تری در زمینه‌های پژوهشی خواهد شد و راهی برای طراحی و تولید خودکار DNA مصنوعی به صنعت ارائه خواهد کرد.
دکتر ژاُف بالدوین1 از دانشکده‌ی علوم زیستی دانشگاه سلطنتی لندن چنین می‌گوید: «BASIC از قطعات استاندارد استفاده می‌کند که مانند لِگو اسباب اتصالی یکسان دارند، بنابراین قطعات به هر ترتیبی با یکدیگر جفت خواهند شد. بر خلاف برخی سیستم‌ها که فقط می‌توانند دو قسمت را در آنِ واحد اتصال دهند، BASIC با وادار کردن ژن‌ها به ساخته شدن در چندین قدم با صرف زمان، چندین جزء را قادر می‌سازد که در یک زمان به هم وصل شوند. این شیوه همچنین در مقایسه با روش سفارشی که 70 درصد دقت دارد، 99 درصد دقیق است.»
از آنجاییکه BASIC مبتنی بر پایگاه‌های اطلاعات داده‌ی بزرگ استاندارد است، استفاده از آن بسیار سریع است. در این سیستم، می‌توان اجزای استاندارد شده را به صورت توده تولید نمود و در مواقع نیاز از آنها استفاده کرد و نیازی نیست که هر بار قطعات جدید تولید شوند. استاندارد‌سازی و دقت فرآیند به این معنی است که بتواند در مقیاس صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. سیستم BASIC در فرآیندی خودکار با توان بالا در SynbiCITE (مرکز خلاقیت و دانش IKC واقع در دانشگاه سلطنتی لندن) پایه‌گذاری شده است و مروج جذب زیست شناسی ترکیبی در صنعت است. دو شریک صنعتی -دکتر ردیس2 و ایزوژنیکا3 - نیز پیش از این از BASIC در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی خود استفاداه کرده‌اند. پروفسور پائول فری‌مونت4، یکی از رؤسای مرکز زیست شناسی ترکیبی و نوآوری می‌گوید: «این سیستم قدم جالبی در حوزه‌ی زیست شناسی ترکیبی است. اگر می‌خواهیم در این زمینه‌ی پژوهشی به پیشرفت‌ قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کنیم، باید بتوانیم DNA را به سرعت و با تنوع بالا بسازیم و BASIC این امکان را به ما می‌دهد.» پروفسور استفان چمبرز5 از SynbioCITE نیز چنین می‌گوید: «شیوه‌ی طراحی BASIC آن را به خوبی در اختیار فرایندهای خودکار با بازدهی بالا قرار می‌دهد که آینده‌ی زیست شناسی ترکیبی می‌باشد. اگر نوآوری‌های این حوزه بخواهد به بازار منتقل شود، نیاز داریم فرآیندها را در مقیاس بزرگ‌تر به انجام برسانیم تا با تولید تعداد زیادی سازه، شانس بیشتری برای یافتن چیزی ارزشمند و بی‌نظیر داشته باشیم. BASIC یک فناوری بنیادی است که به ما این امکان را می‌دهد و یکی از اولین دستورالعمل‌هایی خواهد بود که در زمینه‌ی زیست شناسی ترکیبی تمام خودکار و جدید به کار برده خواهد شد تا شروع تولید را امسال آغاز کنیم»

منبع : http://www.nanowerk.com/news2/biotech/newsid=39354.php

نظر شما