شبیه‌سازی روده با استفاده از سلول‌های بنیادی

تاریخ : ۲۲ مهر ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۸۶۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دانشمندان برای بررسی عفونت‌های روده، با استفاده از سلول‌های بنیادی، کره‌های توخالی کوچکی در آزمایشگاه رشد داده‌اند که در شرایط مناسب، تکثیر شده و شبیه ساختار لایه‌ای روده کوچک شکل می‌گیرند.

دانشمندان کاملاً نمی‌دانند که در عفونت‌های روده چه می‌گذرد و تعامل پیچیده بین سلول‌های خود ما، باکتری‌های مفیدی که در درون ما زندگی می‌کنند و مهاجمان روده، به‌صورت یک راز باقی مانده‌است.
در حال حاضر، یک گروه از دانشمندان دانشگاه میشیگان (Michigan)، با استفاده از سلول‌های بنیادی انسان، در آزمایشگاه روده‌های کوچکی رشد می‌دهند و بررسی می‌کنند که باکتری‌های بیماری‌زا و ویروس‌ها، چگونه بر اکوسیستم میکروبی در شکم انسان تأثیر می‌گذارند. این روش می‌تواند به درمان‌های جدیدی منجر شود و به تحقیقات بر روی طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها کمک کند.
در این روش، گروه دانشگاه میشیگان، ارگانوئیدهای روده انسان یا کره‌های توخالی کوچکی را از سلول‌هایی رشد دادند که می‌توان ترکیبی از باکتری‌ها را به آن‌ها تزریق کرد و اولین گروهی شدند که از این کره‌ها، برای نمایش اثرات باکتری‌های عفونی در محیط فاقد اکسیژن روده استفاده کردند.
برای تولید این کره‌ها، سلول‌های بنیادی تحت شرایط مناسب، تکثیر شده و شبیه ساختار لایه‌ای روده کوچک شکل می‌گیرند.
میکروب‌های عادی، می‌توانند به ما در هضم غذا کمک کنند؛ اما اختلال در میکروب، از طریق چیزهایی مانند درمان با آنتی‌بیوتیک، می‌تواند به مهاجمان اجازه حمله به سلول‌های دیواره روده را بدهد.
این گروه، تعامل بین کره‌های توخالی سلولی (شبیه‌سازی روده) و میکروب طبیعی روده و همچنین عوامل بیماری‌زا را مطالعه خواهند کرد. آن‌ها همچنین بررسی خواهند کرد که زمانی که سلول‌های سیستم ایمنی بدن، حامل صفات ژنتیکی بیماری کرون (یکی از بیماریهای التهابی روده) باشند چه اتفاقی می‌افتد.
در یک پژوهش دیگر، محققان بررسی می‌کنند که دیواره روده چگونه در یک محیط عاری از میکروب، مانند یک جنین رشد می‌کند. کره‌های توخالی سلولی به آن‌ها امکان مشاهده تغییر ژن در سلول، با اضافه‌شدن میکروب را می‌دهد. اتفاقی که می‌تواند موجب نابودی روده نوزادان شود.
آزمایش روی حیوانات زنده، برای شناخت میکروب روده مهم است؛ اما مدل کره‌های توخالی سلولی، توانایی انجام تحقیقات در مقیاس بزرگ و سریع را فراهم می‌کند که مکمل روش‌های دیگر است.
رویکرد کره‌های توخالی مبتنی بر سلول‌های بنیادی، مزایای بسیاری نسبت به دیگر روش‌های مدل روده سلولی دارد که از سلول‌های سرطانی یا سلول‌های حیوانی استفاده می‌کنند. کره‌های توخالی سلولی می‌توانند برای چند ماه تا حتی یک سال زنده بمانند.

منبع : http://www.healthcanal.com/digestive-system/62434-to-fight-nasty-digestive-bugs%2C-u-m-scientists-set-out-to-build-a-better-gut-%E2%80%93-using-stem-cells.html

نظر شما