نانوابزار پروتز عصبی برای بیماران نقص عضو

تاریخ : ۳۱ شهریور ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۵۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران جهت کاهش مشکلات افرادی که به دلیل صدمات نخاعی یا قطع عضو از پروتز استفاده می‌کنند، بر روی طراحی محیطی حاوی سلول‌های نورون تمرکز کرده‌اند. محققان امیدوارند در آینده فرد بتواند این عضو پروتزیِ سازگار با مغز را با افکار خودش کنترل نماید.

پژوهش اخیر محققان در نشریه Microsystems & Nanoengineering قادر است روش زندگی افرادی را که با صدمات نخاعی و پروتز زندگی می‌کنند، تغییر دهد.
filereader.php?p1=main_038b857f401d483ef
به جای استفاده از ابزار پروتزی عصبی که بعضا توسط سیستم ایمنی بدن پس زده‌ می‌شوند و به دلیل عدم تطابق با بدن با شکست مواجه می‌شوند، یک تیم از چندین موسسه تحقیقاتی از جمله دانشگاه جورجیا (Georgia)، بر روی ایجاد یک محیط از نورون‌ها در بیرون سلول که حاوی مواد خارجی بسیار کمی است، کار می‌کنند. الکترودهای طراحی‌شده توسط پوششی سازگار با مغز حفاظت می‌شود. در ساخت این الکترودها از نانوفناوری استفاده شده‌است.
علیرغم این که در گذشته مغز عاری از سلول‌های ایمنی و پاسخ‌های ایمنی تلقی می‌شد، امروزه مشخص شده‌است که دارای سیستم ایمنی است که آن را در مقابل مهاجمان حفاظت می‌کند.
کارومبایا استادیار دانشکده کشاورزی و علوم محیطی UGA می‌گوید:« این قطعا ابزاری نیست که در داخل بدن بیمار قرار داده‌شود، بلکه اثبات ایده‌ای است که محیط خارج از سلولی می‌تواند برای محصورکردن الکترود عملگر بدون استفاده از ماده خارجی یا ترکیبی به‌کار گرفته‌شود.»
ابزارهای پروتزی عصبی که بیش از 2 دهه است در مغز قرار داده می‌شوند، به افرادی که نقص عضو یا صدمات نخاعی دارند، کمک می‌کنند که بتوانند با اتکای بیشتری بر خودشان زندگی کنند. هرچند این ابزار توسط سیستم ایمنی بدن پس زده می‌شوند و بعضا به خاطر عدم تطابق بین بافت‌های نرم مغز و ابزار سفت با شکست مواجه می‌شوند.
کارومبایا می‌گوید:« با درنظر گرفتن اینکه ممکن است روزی فرد بتواند یک عضو پروتزی را با افکار خودش کنترل کند، فناوری ارتباط عصبی به معنای واقعی ذهن را درگیر می‌کند.»
بر اساس گزارش‌های موسسه ملی سلامت در حال حاضر از هر 190 آمریکایی 1 نفر با نقص عضو زندگی می‌کند. توجه به هزینه مراقبت و کیفیت زندگی این افراد مسئولیت بسیار زیادی دارد.
کارومبایا امیدوار است همکاری‌های بیشتر میان شرکت‌ها و محققین، به ایجاد تغییرات مثبت در صنعت پروتز کمک کند. او می‌گوید:« باید شرکت‌ها این سوال را از محققان بپرسند که شما چه چیزی یاد گرفته‌اید؟ ابزارهای ما چه نقصی دارند و ما چگونه می‌توانیم آنها را بهبود دهیم؟» 

منبع : http://www.cemag.us/news/2015/08/nanoengineering-leads-brain-friendly-interfaces?et_cid=4723784&et_rid=834294511&location=top#at_pco=smlwn-1.0&at_si=55c5c50f4ba5a204&at_ab=per-2&at_pos=0&at_tot=1

نظر شما