تشخیص سرطان و التهاب روده با باکتری مهندسی شده

تاریخ : ۲۹ مرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۱۳۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از باکتری‌های مهندسی شده موفق به ساخت ابزاری شدند که می‌تواند برای تشخیص بیماری مورد استفاده قرار گیرد. نتایج تست‌های انجام شده روی موش‌های آزمایشگاهی رضایت بخش بوده است.

پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به دستکاری و اصلاح ژنتیکی باکتری شدند که می‌تواند بیماری‌هایی نظیر سرطان و ناهنجاری‌های سیستم ایمنی بدن را شناسایی کند.
در مقاله‌ای که این گروه تحقیقاتی در نشریه Cell Systems منتشر کردند نشان دادند که چگونه می‌توان روش‌های حسگری و حافظه را درون یک نوع باکتری رایج در روده موسوم به Bacteroides thetaiotaomicron کد کرد.
با این کار، باکتری می‌تواند حسگری کرده، چیزی را به خاطر بسپارد و به تغییرات سیستم هضم بدن پاسخ دهد. این گروه تحقیقاتی این روش را روی موش‌های آزمایشگاهی تست کرده و در آینده از آن برای شناسایی بیماری‌هایی نظیر سرطان و التهاب روده استفاده کرد.
این باکتری‌ها می‌توانند به گونه‌ای طراحی و ساخته شوند که نسبت به چیزهایی که فرد می‌خورد پاسخ دهند. این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا این روش خود را به گونه‌ای گسترش دهند که بتوان از آن برای دیگر باکتری‌های روده نیز استفاده کرد. همچنین این گروه به دنبال ساخت زیست‌حسگرهایی هستند که بتواند برای شناسایی بیماری‌های دیگر بدن مورد استفاده قرار گیرند.
محققان این پروژه معتقداند که با تقویت بیشتر این ساختار می‌توان از آن برای دیگر روش‌های تشخیصی و درمانی استفاده کرد. لو از محققان این پروژه می‌گوید: « ما قصد داریم ابزاری دقیق و حساس برای شناسایی بیماری با استفاده از باکتری مهندسی شده ارائه کنیم. برای رسیدن به این هدف، ما می‌توانیم باکتری‌ را به گونه‌ای مهندسی کنیم قادر به پاسخ‌دهی به ترکیبات زیستی مختلف باشد.»

منبع : http://www.techweekeurope.co.uk/e-innovation/mit-bacteria-biosensors-172353

نظر شما