راهبرد زیست‌الکترونیکی در درمان التهاب روده

تاریخ : ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۲۲۸

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

تحریک الکتریکی عملکردی، روش نوینی است که می‌تواند برای درمان انواع بیماری‌ها مانند التهاب روده، پارکینسون، صرع، بی‌اختیاری ادراری و ... مورد استفاده قرار گیرد. در این روش، لیدهای پزشکی از طریق کابل به مولد پالس الکتریکی و منبع تغذیه متصل شده و سیگنال‌های الکتریکی را برای مهار سیگنال‌های درد و یا تحریک پالس‌های عصبی که وجود ندارند، تولید می‌کند. استفاده از این روش، موجب کاهش عوارض جانبی ناشی از تزریق دارو می‌گردد.

محققان حوزه‌ زیست‌الکترونیک، موفق به ارائه روشی غیرتهاجمی برای درمان بیماری التهاب روده با استفاده از تحریک الکتریکی شده‌اند. هدف از این طرح که نوسان عصبی نامیده می‌شود، کاهش التهابات بیماری دستگاه گوارش مزمن می‌باشد. برای بررسی عملکرد این روش، آزمایشی بر روی 17 بیمار مبتلا به بیماری دستگاه گوارش که دو بار در روز و هر بار به مدت یک ساعت پس از خوردن غذا تحت تاثیر تحریک الکتریکی پوستی قرار می‌گرفتند، انجام گردیده و نتایج آن‌ها، در 3، 14 و 30 روز بعد مورد بررسی قرار گرفت. بررسی نتایج در روز سوم، بیانگر عدم تعادل آشکاری بین شاخه‌های سمپاتیک و غیرسمپاتیک سیستم عصبی خودمختار بود. برای ارزیابی نتایج، فاکتور تعیین کننده فعالیت بیماری التهاب روده، درد شکم، اسهال، علائم فیزیکی (میانگین دمای روزانه، وزن شکم)، نتایج آزمایشگاه (هماتوکریت: شمارش سلول‌های خونی) و وزن افراد مورد بررسی قرار گرفتند.
فعالیت عصبی طبیعی به معنای توازن بین سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی بوده که می‌تواند توسط عواملی مانند ژنتیک، شیمیایی یا زخم فیزیکی که به دستگاه عصبی اعمال می‌گردد، مورد اختلال قرار گرفته و باعث اختلالات شناختی، حرکتی و یا حسی گردد. نحوه عملکرد این روش، همانند عملکرد دفیبرلاتورها برای تنظیم نرخ ضربان قلب می‌باشد. به گفته محققان، این روش می‌تواند تقریبا برای درمان همه بیماری‌ها مانند سردرد، لرزش‌های ناشی از ضربه به نخاع و بی‌اختیاری ادراری، مورد استفاده قرار گیرد. در واقع، هدف از این روش، بهبود انتقال سیگنال‌های الکتریکی، بینایی و شیمیایی به مناطق مورد نظر در سیستم اعصاب برای بهبود عملکرد عصب می‌باشد.
در این روش، لیدهای پزشکی از طریق کابل به مولد پالس الکتریکی و منبع تغذیه متصل می‌گردد تا سیگنال‌های الکتریکی مورد نیاز را تولید نماید. جریان الکتریکی با ولتاژکم به اعصاب، اعمال گشته و می‌تواند موجب مهار سیگنال‌های درد و یا تحریک پالس‌های عصبی که وجود ندارند، بشود. روش‌های رایج کاهش درد با استفاده از دارو، به دلیل مشکلاتی مانند اعتیاد، عوارض جانبی و سمی بودن، مناسب نمی‌باشند. استفاده از روش نوسان عصبی باعث انتقال دوز کمتری از دارو به بدن شده و درنتیجه با کاهش عوارض جانبی باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می‌شود. از کاربردهای روش درمانی نوسان عصبی می‌توان به تحریک عمقی مغز (برای درمان پارکینسون، صرع، افسردگی و ...)، تحریک اعصاب ساکرال (برای درمان بیماری‌های مربوط به لگن و بی‌اختیاری ادراری و ...) و تحریک شریان (برای درمان فشار خون بالا)، اشاره نمود. از آنجایی سخت‌افزار این روش، درحال کوچک شدن است، می‌تواند به آسانی مورد استفاده پزشکان و بیماران قرار گرفته و تقاضا برای این روش درمانی را افزایش دهد.

منبع : http://ibdnewstoday.com/2015/06/10/non-invasive-accupoint-stimulation-may-offer-new-bioelectronics-approach-crohns-treatment/

نظر شما