زیست‌شناسی مصنوعی: از ساخت روبات تا تولید سلول خون مصنوعی

تاریخ : ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۷۴۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

امروزه پیشرفت‌های زیادی در DNA و زمینه‌ی زیست شناسی، حاصل شده است که به دانشمندان اجازه می‌دهد با کشف باکتری‌های جدید، از آن‌ها برای تمیز کردن زباله‌ها، تشخیص بیماری‌ها، تزریق واکسن‌ها و یا تولید مواد شیمیایی نادر استفاده کنند. استفاده از کارخانه سلولی، باعث تغییرات اساسی در هر نوع صنعت شامل سوخت، پزشکی، شیمی، پوشاک، مواد یا حتی غذا خواهد شد. در این بین رشته زیست شناسی سنتزی دارای پتانسیل های بالایی برای حل مشکلات جهانی است.

زیست‌شناسی سنتزی (مصنوعی) در حال گشایش ظرفیت خارق‌العاده کد ژنتیکی، اختراع دستگاه‌های حیاتی و بهبود روش‌های زیستی موجود می‌باشد. امروزه پیشرفت‌های زیادی در DNA و این رشته، حاصل شده است که به دانشمندان اجازه می‌دهد با کشف باکتری‌های جدید، از آن‌ها برای تمیز کردن آشغال‌ها، تشخیص بیماری‌ها، تزریق واکسن‌ها و یا تولید مواد شیمیایی نادر استفاده کنند. این رشته، ترکیبی از علم پزشکی، شیمی، فناوری اطلاعات و مهندسی می‌باشد که می‌تواند کارهای مهمی انجام دهد. سینتک، اولین شرکت در زمینه‌ی سیستم‌های تولید زیستی است که از مهندسان رشته زیست- شیمی برای بررسی اکتشافات زیستی در زمینه‌های مختلف صنعت، استفاده می‌کند.
استفاده از این کارخانه‌های سلولی نه تنها باعث کاهش هزینه و قیمت می‌گردد، بلکه اتلاف انرژی را نیز کاهش می‌دهد. به گفته محققان، زیست شناسی مصنوعی، نقش مهمی در اقتصاد جهان در سال‌های آینده خواهد داشت. با استفاده از این ابزار و آشنایی با توالی کد کردن، دانشجویان می‌توانند به طراحی و تولید گونه‌های میکروسکوپی جدیدی بپردازند. از پروژه‌های انجام شده در سال‌های گذشته می‌توان به باکتری زیستی شب‌تاب که برای روشنایی استفاده می‌گردد، باکتری‌های جایگزین برای سلول‌های قرمز خون و حسگرهای زیستی اشاره کرد. اساس کار به این صورت است که یک باکتری ساده توسط رشته‌ای از کدهای ژنتیکی، برنامه‌ریزی می‌شود و موجودات زنده جدیدی با مشخصات مطلوب را تولید می‌کند. تیمی از دانشجویان در دانشگاه هیدبرگ موفق شدند رشته‌ای باکتری تولید کنند که می‌تواند طلا را از اجزای الکترونیکی، بازیافت کند. با وجود اینکه این رشته هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد، پیشرفت‌های بزرگی تاکنون حاصل شده است که می‌تواند انسان را به تامل وادارد. به زودی می‌توان شاهد اندام مصنوعی بود که با عملکردهای ژنتیکی ساخته دست انسان به وجود آمده و در طبیعت، موجود نمی‌باشد. از ربات‌های باکتری می‌توان برای تشخیص بیماری‌ها، واکسینه کردن، جذب تشعشعات، تجزیه‌ی پلاستیک‌ها یا حفاظت اکوسیستم، استفاده کرد. استفاده از کارخانه سلولی، باعث تغییرات اساسی در هر نوع صنعت شامل سوخت، پزشکی، شیمی، پوشاک، مواد یا حتی غذا خواهد شد.

منبع : http://www.independent.co.uk/student/news/from-bacterial-robots-to-synthetic-blood-cells-the-biotech-boom-at-british-universities-9058568.html

نظر شما