استفاده از ویروس مصنوعی برای درمان بیماری‌های ژنتیکی

تاریخ : ۰۸ مرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۱۷۵۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان موفق شدند با استفاده از روش ژن درمانی، از ویروس‌های مهندسی شده به عنوان انتقال دهنده‌ی DNA جدید برای درمان سلول‌های آسیب دیده در بیماری‌های ژنتیکی و هموفیلی نوع B استفاده کنند. این روش می‌تواند شروعی برای توسعه روش‌های درمانی برای بیماران هموفیلی نوع B و سایر بیماری‌های ژنتیکی باشد.

وجود هرنوع جسم خارجی، مانند ویروس‌ها، در رگ‌های خونی معمولا نشانه‌ی بدی می‌باشد. بر اثر تکامل تدریجی، سلول‌های سیستم ایمنی بدن، به دنبال مواد بیگانه گشته و آن‌ها را از بین می‌برد. در روش ژن درمانی، از ویروس‌ها به عنوان انتقال دهنده‌ی DNA جدید برای درمان سلول‌های آسیب دیده استفاده می‌شود. انتقال این ویروس‌ها به رگ‌های خونی، کار دشواری نیست ولی فعال نگه داشتن آن‌ها در بدن، مشکل است. اگرچه ویروس‌های درمانی به طریقی مهندسی می‌شوند که برای بدن مفید باشند، اما سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند این موضوع را تشخیص دهد و با آن‌ها همانند جسم خارجی برخورد می‌کند. گروهی از محققان در فیلادلفیلا روشی را ارائه داده‌اند که از این امر جلوگیری کرده و ذره‌های ویروس را در ابری از طعمه خالی از ذرات ویروس، پنهان می‌کنند. به گفته محققان، آن‌ها توانسته‌اند ویروس‌های مهندسی شده به نام AAV را برای درمان هموفیلی نوع B، توسعه دهند. این بیماری از طریق جهشی در DNA سلول‌های کبد، ناشی شده و از تولید سطح طبیعی یک آنزیم به نام IX (پروتئینی که در لخته شدن خون نقش دارد) جلوگیری می‌کند. با استفاده از AAV، DNA که شامل دستورالعمل‌هایی برای تولید نسخه صحیح IX می‌باشد به بدن منتقل می‌گردد.
ویروس‌ها شامل دو قسمت به نام هسته (حاوی DNA یا RNA) و پوسته پروتئینی محافظ می‌باشند. وقتی که ویروسی باعث عفونت در انسان می‌شود، سیستم ایمنی میزبان، معمولا زنجیره‌ای از واکنش‌های دفاعی را از خود نشان می‌دهد. یکی از موثرترین پاسخ‌ها، تولید آنتی‌بادی‌های خنثی می‌باشد که به پوسته‌ی ویروس، متصل گشته و از فعالیت آن جلوگیری کنند.
نسل گذشته ویروس‌های استفاده شده در این مطالعه، دقیقا همانند AAV طراحی گردیدند ولی فاقد DNA بودند. متاسفانه ویروس‌های طعمه به شدت شبیه چیزهای واقعی رفتار کرده و به علت تعداد زیاد با ویروس‌های درمانی رقابت کردند؛ اما در نسل جدید، ویروس‌هایی با پوسته‌ی خالی توسعه داده شد که از به دام انداختن سلول‌های کبد جلوگیری می‌کند. استفاده از ویروس‌های ساختگی به عنوان محافظ، راهی برای حفاظت ویروس‌های درمانی در جریان خون می‌باشد. این روش می‌تواند شروعی برای توسعه روش‌های درمانی برای بیماران هموفیلی نوع B و سایر بیماری‌های ژنتیکی باشد.

منبع : http://theconversation.com/clouds-of-decoy-viruses-help-cure-genetic-disease-16159

نظر شما