نانوزیست ابزاری برای کاهش مقاومت دارویی بدن

تاریخ : ۱۳ تیر ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۲۳۴۵

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در ابتدای مراحلِ درمان سرطان، شیمی درمانی باعث کوچک شدن تومور‌ها می‌شود. اما هرچه از مراحل اولیه درمان می‌گذرد، سلول‌ها به دارو مقاوم می‌شوند و تومور به اندازه اولیه‌اش بر می‌گردد. برای غلبه به این مقاومت دارویی پژوهشگران نانو ابزاری ابداع کرده‌اند که ژن مسئول مقاوم سازی را متوقف می‌کند و سپس با شیمی درمانی می‌توان تومور‌ها را از بین برد.

مقاومت دارویی، کاهش اثر بخشی دارو در درمان بیماری است. در درمان سرطان نیز چنین حالتی مشاهده می‌شود که سلول‌های سرطانی پس از مدتی در برابر شیمی درمانی مقاومت نشان می‌دهند و اصطلاحا درمان اثر بخشی‌اش را از دست می‌دهد.
به همین منظور پژوهشگران موسسه صنعتی ماساچوست (MIT) نانو ابزاری برای متوقف کردن ژن مسئول مقاومت دارویی ابداع کرده‌اند. این نانو ابزار دارای نانو ذرات طلاست که درون هیدروژل (هیدروژل شبکه‌ای از زنجیر‌های پلیمری است- مترجم) جاسازی شده است و می‌تواند در محل تومور تزریق یا کاشته شود و هر ژنی که در سرطان مشارکت دارد، متوقف کند. برای نشان دادن اثر بخشی این روش، محققین MIT آن را روی موش‌ها آزمایش کرند. این موش‌ها مبتلا به تومور انسانی سرطان سینه هستند. چنین تومورهایی فاقد سه نشانگر رایج سرطان سینه به نام‌های: گیرنده‌ء استروژن، گیرنده‌ء پروژسترون و Her2 است و درمان بسیار سختی دارند. ژن MPR1 یکی از ژن‌هایی است که مقاومت دارویی ایجاد می‌کند.
برای غلبه بر این مشکل، پژوهشگران از نانو ذرات طلا که با رشته‌های DNA پوشیده شده است و به دنباله ژن MPR1 اضافه می‌شود، استفاده کرده‌اند. این دنباله‌های DNA یک ساختار بسته را شکل می‌دهند و هنگامی که درون سلول سرطانی با یک mRNA مواجه می‌شوند باز می‌شوند به آن می‌چسبند و از تولید مولکول‌های پروتئین MPR1 جلوگیری می‌کنند. همچنین این رشته‌ها مولکول‌های 5-Fluorouracil را که نیز آزاد می‌کند، این دارو به تومور‌ها حمله می‌کند و آنها را از بین می‌برد. بنابراین با این روش ژنی که مقاومت دارویی ایجاد می‌کند، متوقف می‌شود و اثر بخشی دارو افزایش می‌یابد. این نانو ابزار در هنگام آزاد سازی 5-Fluorouracil طول موج‌های مختلف فلورسنت ساطع می‌کند و به تصویر سازی اتفاقات درون سلول کمک می‌کند. به همین دلیل این ابزار کاربرد‌های تشخیصی نیز دارد. این روش می‌تواند برای توقف هر نوع ژنی که در سرطان مشارکت دارد به کار رود. پژوهشگران هم اکنون بر روی خنثی سازیِ ژن تحریک کننده تومورهای گاستریک کار می‌کنند. 

منبع : http://scitechdaily.com/new-nanodevice-defeats-drug-resistance-turning-off-drug-resistance-genes/

نظر شما