ساخت الکترودهای مبتنی بر نانو سیم برای ثبت سیگنال‌های عصبی

تاریخ : ۱۵ تیر ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۳۹۵

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

الکترودهایی که برای مقاصد درمانی و پژوهشی در مغز کاشته می‌شوند معمولا دارای اندازهء بزرگی هستند. در همین راستا، پژوهشگران برای اولین بار موفق به کاشت الکترودهای بسیار نازک مبتنی بر نانو سیم شده‌اند. از این نانو الکترودها برای ثبت سیگنال از سلول‌های عصبی استفاده شده است.

معمولا الکترودهای کاشته شده در مغز برای درمان بیماری‌هایی مانند پارکینسون، یا برای ثبت سیگنال از سلول‌های عصبی به کار می‌روند. یکی از محدودیت‌های این الکترودها اندازهء آنهاست. برای رفع این محدودیت، محققین دانشگاه لاند در سوئد برای ثبت سیگنال از سلول‌های عصبی، الکترودی مبتنی بر نانو سیم ساخته‌‌ و آن را روی مغز حیوانات آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار داده‌اند. این الکترود از نانو سیم‌هایی با قطر 200 نانو متر تشکیل شده است. این تیم پژوهشی برای ساخت این الکترودِ نازک و انعطاف پذیر که به سلول‌های مغز آسیب نرساند، چندین سال کار مداوم داشته‌اند. محققین قصد دارند اندازه پایه‌ای که نانو سیم‌ها به آن ضمیمه می‌شوند، کاهش دهند و اتصال بین الکترود و وسایل الکترونیکی که سیگنال‌های عصبی را دریافت می‌کنند، بهبود بخشند. همچنین این تیم در حال تلاش برای بهبود ساختار سطح الکترود است تا صدمه به سلول‌های مغز به حداقل برسد.
پژوهشگران امیدوارند تا سطوح نانو ساختاری بسازند تا به راحتی با اجزای مختلف سلول‌های عصبی تطبیق پیدا کند. اگر ساختار سطحی الکترود مناسب باشد و به سلول‌های عصبی آسیب نرساند، پایش و ثبت سیگنال از سلول‌های عصبی برای بازه زمانی طولانی مقدور خواهد بود. قدم بعدی دانشمندان این تیم مطالعه ساز و کار درد، یادگیری و درمان بیماری‌هایی مانند پارکینسون در طولانی مدت، با استفاده از این نانو الکترودها است. 

منبع : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130220084440.htm

نظر شما