ساخت رودهء مصنوعی با استفاده از مواد زیست سازگار و فناوری نانو

تاریخ : ۰۳ مرداد ۱۳۹۴

تعداد بازدید : ۳۳۹۳

3 امتیاز از 2 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

سالانه عده زیادی دچار نارسایی روده می‌شوند و قسمتی از این عضو مهم را از دست می‌دهند. به همین منظور دانشمندان نوعی روده مصنوعی را با استفاده از مواد زیست سازگار و سلول‌های بنیادین ساخته‌اند. پرزهای این رودهء مصنوعی با استفاده از فناوری نانو ساخته شده است. آزمایشات ساخت این عضو روی حیوانات انجام شده است.

دانشمندان تا کنون موفق به ساخت قلب، پا، مثانه و نای مصنوعی شده‌اند، اما تا کنون رودهء مصنوعی ساخته نشده است. تیمی از پژوهشگران نوعی روده را با استفاده از کلاژن و سلول‌های بنیادین ساخته‌اند. آنها قصد دارند تا ابداعشان را در مقیاس بزرگ بسازند و تا سه سال آینده آن را روی انسان بیازمایند. پرفسور جان مارچ از دانشگاه کورنل می‌گوید: «ما قصد داریم رودهء ساخته شده را روی حیوانات آزمایش کنیم». پرفسور مارچ و هاکام از دانشگاه پیتسبورگ با همکاری یکدیگر این روده را ساخته‌اند. دکتر هاکام می‌گوید: «میزان رد پیوند در بیماران 40 درصد است و مرگ ناشی از این رد پیوند نیز بسیار بالاست».
رودهء مصنوعیِ که این تیم پژوهشی ساخته است مبتنی بر یک بافت آرایه‌ای است. مارچ می‌گوید: «برای ساخت این آرایه از زیست مواد زیادی استفاده کرده است و اخیرا از کلاژن استفاده شده که قابل دسترسی و ارزان است». برای ساخت لولهء این عضو مصنوعی از قالب‌های خاصی که دارای پرزهایی‌ مانند رودهء واقعی است، استفاده شده است. دانشمندانِ این تیم تحقیقاتی قصد دارند سلول‌های بنیادین برداشته شده از روده را روی این لوله رشد دهند. نهایتا سلول‌های طبیعی در تعامل با این لوله فضاهای خالی را پر می‌کنند و از پس زدن پیوند جلوگیری می‌کنند. دکتر مارچ می افزاید: «اساسا همه چیز خارج از بدن انسان ساخته می‌شود و ما قصد داریم محلی برای رشد آن مهیا کنیم». هم اکنون تحقیقات متمرکز بر آزمایش این عضو مصنوعی روی موش و خوک است. پرزهای روده بسیار بلند و دارای انحنا هستند. آنها جهت دار هستند، بنابراین باید روی جسمی قرار بگیرند که سلول‌ها را به جای درستی هدایت کند. این پرزها می‌تواند با استفاده از فناوری نانو ساخته شود.
این پژوهش با حمایت مالیِ نیم میلیون دلاریِ بنیاد Hartwell انجام شده است. دانشمندان امیدوارند تا سه سال دیگر بتوانند این عضو مصنوعی را برای حیوانات بزرگ بسازند. 

منبع : http://news.discovery.com/tech/artificial-intestine-111216.htm

نظر شما